TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Zřícenina hradu Trosky

Pověst o dvou věžích - kdo byly Panna a Baba?

Věže byly podle pověsti pojmenovány po zdejších nesmiřitelných obyvatelkách: Bábě Markétě z Bergova, zapřísáhlé katoličce, a její vnučce Panně Barboře, vyznávající kališnictví.

Vzájemná nevraživost dvou žen byla tak silná, že se každá usídlila v jiné věži a jejich neustálé hádky se tak rozléhaly po širokém okolí. Nekonečné dohady ukončila až smrt. Když Barbora náhle zůstala bez své odpůrkyně, cítila se natolik ztracená a osamělá, že Markétu velmi brzy následovala na onen svět. A tam snad našly i smíření.

Tajemné chodby pod hradem Trosky

Podle několika pověstí existují pod hradem Trosky chodby, vedoucí na různá místa - jedna povídačka láká na ukryté poklady, jiná mluví o bráně do pekla, další dokonce o jiných dimenzích a cestách časem.

Pravdou je, že pod hradem Trosky se skutečně rozkládá velký labyrint podzemních chodeb a jeskyní, jež jsou částečně zasypané. V řadě chodeb se nachází mnoho nápisů, varující před blouděním v podzemí i před hrozbou smrti. Přesto záhadné podzemí již od 19. století zkoumala řada nadšenců i z řad historiků. Podle svědectví z 20. století měla jedna z chodeb vést i k podzemnímu jezírku. Přímé propojení těchto chodeb a samotné zříceniny ovšem dosud nebylo nalezeno.

Zpět na výlet Zřícenina hradu Trosky