Zřícenina hradu Rokštejn
55 z 1095 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Zřícenina hradu Rokštejn se nachází na skalnatém návrší nad údolím řeky Brtnice. Jeden z nejstarších hradů na Moravě měl padnout jako oběť stavby přehrady. Ta se nakonec neuskutečnila, ale právě díky tomu patří hrad Rokštejn k archeologicky nejlépe prozkoumaným středověkým hradům v České republice.
Další památky na Vysočině nebo zřícenina na Vysočině
Počátky hradu Rokštejn
Středověký hrad Rokštejn původně sloužil jako menší strážní hrádek a nesl jméno Ruteštejn - podle svého zakladatele Rutha (Hruta) z rodu Hrutoviců.
Ve 14. století došlo k jeho rozšíření na dvojhrad poté, co se hradu zmocnil Jan Jindřich Lucemburský a učinil z něj centrum svého markrabství. Držba hradu rodem Lucemburků ovšem trvala krátce, kvůli zadlužení jej jeden z potomků Jana Jindřicha byl nucen prodat Valdštejnům.
Osudné husitské boje
Právě Valdštejnové hrad Rokštejn vlastnili až do jeho zničení během husitských válek. Valdštejnové totiž podporovali husitské hnutí a Rokštejn se stal jejich centrem odporu. Tento postoj jen prohloubil dřívější nepřátelství katolické Jihlavy, která vyslala své vojsko obléhat hrad Rokštejn. Po jeho poboření se Valdštejnové k nevoli Jihlavy přesunuli do Brtnice a vybudovali si zde nové zámecké sídlo.
Samotný hrad Rokštejn již poté nebyl obýván a do dnešních dnů se zachovaly základy a torza dvou paláců, hradebních zdí a obytná hranolová věž, která dnes slouží jako vyhlídkové místo.
Dítě jako obětina Rokštejnu
Archeologický výzkum Rokštejna v minulém století objevil celou řadu zajímavých předmětů, které přibližují život ve středověku. Jedním z nejvíce překvapujících objevů je kostra novorozence v základech věže. Kostra sloužila jako obětina a měla zaručit hradu Rokštejn nedobytnost. Tento nález dokládá přežívání některých pohanských zvyků ještě ve 13. století.
Kudy na zříceninu hradu Rokštejn
Cest na hrad Rokštejn existuje hned několik. Vyrazit můžete po zelené trase z Panské Lhoty, či po modré z Dolní Smrčné, kde se nachází vlakové nádraží. Z Přímělkov můžete vyrazit po cyklostezce. Ti zdatnější, kteří si chtějí výlet ke zřícenině spojit s procházkou v přírodě, mohou vyrazit z centra Brtnice po modré trase podél stejnojmenné řeky.
Otevírací doba hradu Rokštejn
Zřícenina hradu Rokštejn je volně přístupná po celý rok. Omezen je pouze výstup na věž:
- červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 16:00
- září: sobota - neděle 10:00 - 16:00
- při extrémním počasí je vstup na věž zakázán.
Recenze (1)
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- středa
- odpoledne12 až 18 hod. 6°
- čtvrtek
- odpoledne12 až 18 hod. 6°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
Vstup:
výstup na věž 25 Kč / snížené 20 Kč / zřícenina volně přístupnáBrtnice, Zřícenina