TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Rozhledna Hýlačka u Tábora

foto: cz.depositphotos.com

317 z 907 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Rozhledna Hýlačka zdobí kopec nad Táborem již od roku 1920. Původní rozhledna bývala nejstarší dřevěnou rozhlednou v České republice, než podlehla požáru v roce 2012. Dnešní ocelová rozhledna Hýlačka je dílem architekta Davida Grygara.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (3)

Na vrchu Hýlačka stávala dřevěná rozhledna, která svým tvarem připomínala husitskou hlásku. Postavena byla ku příležitosti 500letého založení města Tábora a také na počest vzniku Československé republiky. Díky tomu nesla oficiálně jméno Rozhledna svobody, ovšem mezi lidmi se více vžilo jméno Hýlačka podle kopce, na němž byla rozhledna vztyčena.

Památkově chráněná rozhledna by v červnu roku 2012 oslavila 92 let, bohužel ale na Nový rok lehla popelem. Přesná příčina vzniku požáru není známá, předpokládá se ale, že ke vzplanutí došlo ve spojitosti s oslavami konce roku. Torzo ohořelé rozhledny muselo být strženo. Do té doby byla rozhledna Svobody považována za nejstarší dřevěnou rozhlednu u nás.

Video: Rozhledna Hýlačka, Tábor @Tabor TV

Na dlouho vrch Hýlačky naštěstí neosiřel. Klub českých turistů Tábor vyhlásil ve stejném roce architektonickou soutěž a založil veřejnou sbírku. Tentokrát byla vybrána modernější ocelová rozhledna z dílny architekta Davida Grygara a jeho týmu. Slavnostního otevření se nová rozhledna Hýlačka dočkala již v roce 2015.

Vzhůru na 35metrovou rozhlednu vede 136 schodů. Z vyhlídkového ochozu, který se nachází ve výšce 25 metrů, se můžete kochat pohledem na město Tábor a jeho okolí. Rozhledna Hýlačka je snadno přístupná městskou hromadnou dopravou a po pěších turistických cestách z Tábora či vzdálenějšího Sezimova Ústí.

Otevírací doba

  • duben - květen: 9:00 - 18:00
  • červen - srpen: 9:00 - 20:00
  • září: 9:00 - 18:00
  • říjen - březen: 9:00 - 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit rozhlednu Hýlačka u Tábora? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Rozhledna Hýlačka u Tábora ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 13°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

20 Kč
celoročně otevřeno
Zmapováno 27.2.2023TaRamka

Podobné výlety