TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina Píčova statku

foto: www.facebook.com, Viktor Patočka

311 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Na Zlaté stezce Českého ráje u odbočky na skalní hrad Klamorna se nacházejí rozsáhlé kamenné základy, sklepení a zbytky zdí Píčova statku.

Zřícenina selské usedlosti Píčův statek leží asi 200 metrů od Klamorny směrem na Drábské světničky v jižní části náhorní plošiny Hrada.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (12)

Zřícenina Píčova statku je součástí výletu Příhrazské skály

První zmínka o jedné z největších usedlostí v kraji pochází z roku 1554, kdy byla známa jako samota Hrada. Novější záznamy pak v purkrechtní knize rychty boseňské zmiňují roku 1682 nového majitele Pavla Komárka, který statek s názvem Komárovská chalupa převzal po svém otci "se vším, co hřebem přibito a hlínou omazáno jest".

Na začátku 18. století se Jiří Komárek nevrátil z vojny a tak rod Komárků vymírá. Roku 1716 se na statek přiženil Jan Píč, který přinesl peníze a statek začal vzkvétat.

Rodině Píčů patřil statek až do poloviny 20. století a rod se těšil velké vážnosti v kraji. Celé okolí se spojovalo s jejich jménem natolik, že i kavkám ve skalách se údajně přezdívalo „Píčovi holubi“. Usedlost prý navštěvovala hrabata a proslulý byl i zdejší chov koní, o kterých se říkalo, že by "zlaté podkovy mohli nosit".

Video: Zřícenina Píčova statku @Česko kamerou.cz

Konec prosperity přinesla padesátá léta 20. století. V té době už na statku žila jen vdova po Václavu Píčovi se synem Vladimírem. Ti byli označení za kulaky, Vladimír byl roku 1952 zatčen a dva roky vězněn v kamenolomu v Libochovanech. Jeho matka pak měla být umístěna do starobince, ale během zatýkání utekla a snažila se dostat ke své dceři do Branžeže. Místní ji později našli promrzlou a na saních ji k dceři dovezli.

Od té doby byl statek opuštěn. Pozemky byly znárodněny, vybavení statku rozkradeno a samotný statek postupně rozebírán na stavební materiál.

Zřícenina Píčova statku je celoročně přístupná.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu Píčova statku? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina Píčova statku ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • sobota
  • večer18 až 00 hod. 14°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
celoročně otevřeno

Mnichovo Hradiště, Dneboh (Píčův statek)

Reklama

Podobné výlety