TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zřícenina Píčova statku

foto: www.facebook.com, Viktor Patočka

671 z 870 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Na Zlaté stezce Českého ráje u odbočky na skalní hrad Klamorna se nacházejí rozsáhlé kamenné základy, sklepení a zbytky zdí Píčova statku.

Zřícenina selské usedlosti leží asi 200 metrů od Klamorny směrem na Drábské světničky v jižní části náhorní plošiny Hrada.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (12)

Zřícenina Píčova statku je součástí výletu Příhrazské skály

První zmínka o jedné z největších usedlostí v kraji pochází z roku 1554, kdy byla známa jako samota Hrada. Novější záznamy pak v purkrechtní knize rychty boseňské zmiňují roku 1682 nového majitele Pavla Komárka, který statek s názvem Komárovská chalupa převzal po svém otci "se vším, co hřebem přibito a hlínou omazáno jest".

Na začátku 18. století se Jiří Komárek nevrátil z vojny a tak rod Komárků vymírá. Roku 1716 se na statek přiženil Jan Píč, který přinesl peníze a statek začal vzkvétat.

Rodině Píčů patřil statek až do poloviny 20. století a rod se těšil velké vážnosti v kraji. Celé okolí se spojovalo s jejich jménem natolik, že i kavkám ve skalách se údajně přezdívalo „Píčovi holubi“. Usedlost prý navštěvovala hrabata a proslulý byl i zdejší chov koní, o kterých se říkalo, že by "zlaté podkovy mohli nosit".

Video: Zřícenina Píčova statku @Česko kamerou.cz

Konec prosperity přinesla padesátá léta 20. století. V té době už na statku žila jen vdova po Václavu Píčovi se synem Vladimírem. Ti byli označení za kulaky, Vladimír byl roku 1952 zatčen a dva roky vězněn v kamenolomu v Libochovanech. Jeho matka pak měla být umístěna do starobince, ale během zatýkání utekla a snažila se dostat ke své dceři do Branžeže. Místní ji později našli promrzlou a na saních ji k dceři dovezli.

Od té doby byl statek opuštěn. Pozemky byly znárodněny, vybavení statku rozkradeno a samotný statek postupně rozebírán na stavební materiál.

Recenze
Zřícenina Píčova statku ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: volně přístupné
Zmapováno 31.12.2021Míra Pancíř

Mnichovo Hradiště, Dneboh (Píčův statek)


Podobné výlety