Drábské světničky

820 z 1080 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Drábské světničky v Českém ráji jsou bývalou skalní pevností v pískovcových blocích. Místo je vyhledávané zejména kvůli nádhernému dalekému výhledu do okolní krajiny.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (2)

  • Drábské světničky
  • Drábské světničky

Drábské světničky je součástí výletu Příhrazské skály

Skalní pevnost Drábské světničky

Skalní pevnost, dnes označovaná jako Drábské světničky, byla vybudována ve 13. století na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením. Smyslem stavby byla funkce strážní, střežit měla klášterní území a část pojizerské stezky.

Vybudovaný hrad byl původně dřevěný. Do dnešních dnů se dochovaly dvě desítky tesaných prostor, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách a pěti mostních konstrukcích a tesaný žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Největší místností hradu je kaple – světnice s tesaným oltářem.

Video: Drábské světničky @Jan Caletka

Nápisy v Drábských světničkách

V tesaných prostorách jsou patrné skalní rytiny, které dokládají, že i v pozdějších dobách byly prostory využívány. Doložené jsou například schůzky členů jednoty bratrské a možný je i pobyt utrakvistických kněží. Část nápisů z 18. století pochází z období slezských válek. Vzácné jsou hebrejské skalní rytiny.

Kudy na Drábské světničky

Dnes je hlavní část prohlídkového okruhu propojena soustavou žebříků a mostů. Ke zřícenině vede červená a modrá turistická značka, samotný vnitřní okruh hradem je ovšem pro nestabilitu, způsobenou nadměrným turismem, dlouhodobě nepřístupný. Areálem Drábských světniček jde i nadále procházet, stejně jako si vychutnat pohledy z vyhlídek v okolí hradu.

Do Drábských světniček, respektive Příhrazských skal, je průchod volný po celý rok.

Ovšem samotný vnitřní okruh skalního hradu Drábské světničky je z důvodu zajištění nezbytné ochrany a péče o památku nepřístupný nejméně do roku 2025.

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Drábské světničky ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 30°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

vstup volný, vnitřní okruh hradu je dočasně nepřístupný
Reklama

Podobné výlety