TuristickaMapa.cz


Drábské světničky

331 z 550 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Drábské světničky v Českém ráji jsou bývalou skalní pevností v pískovcových blocích. Místo je vyhledávané zejména kvůli nádhernému dalekému výhledu do okolní krajiny.

Facebook Twitter Seznam
Fotografie místa (2)
  • Drábské světničky
  • Drábské světničky

Skalní pevnost, dnes označovaná jako Drábské světničky, byla vybudována ve 13. století na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením. Smyslem stavby byla funkce strážní, střežit měla klášterní území a část pojizerské stezky.

Vybudovaný hrad byl původně dřevěný. Do dnešních dnů se dochovaly dvě desítky tesaných prostor, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách a pěti mostních konstrukcích a tesaný žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Největší místností hradu je kaple – světnice s tesaným oltářem.

Video: Drábské světničky @Jan Caletka

V tesaných prostorách jsou patrné skalní rytiny, které dokládají, že i v pozdějších dobách byly prostory využívány. Doložené jsou například schůzky členů jednoty bratrské a možný je i pobyt utrakvistických kněží. Část nápisů z 18. století pochází z období slezských válek. Vzácné jsou hebrejské skalní rytiny.

Dnes je hlavní část prohlídkového okruhu propojena soustavou žebříků a mostů. Ke zřícenině vede červená a modrá turistická značka, samotný vnitřní okruh hradem je ovšem pro nestabilitu, způsobenou nadměrným turismem, dlouhodobě nepřístupný. Areálem Drábských světniček je ale i nadále možné procházet, stejně jako si vychutnat pohledy z vyhlídek v okolí hradu.

Recenze
Drábské světničky ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž
  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 17°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: vstup volný, vnitřní okruh hradu je dočasně nepřístupný
Zmapováno 1.8.2021TaRamka

Podobné výlety