TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaDrábské světničky

705 z 1073 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Drábské světničky v Českém ráji jsou bývalou skalní pevností v pískovcových blocích. Místo je vyhledávané zejména kvůli nádhernému dalekému výhledu do okolní krajiny.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (2)

  • Drábské světničky
  • Drábské světničky

Drábské světničky je součástí výletu Příhrazské skály

Skalní pevnost, dnes označovaná jako Drábské světničky, byla vybudována ve 13. století na okraji rozsáhlé skalní plošiny se starším pravěkým a raně středověkým osídlením. Smyslem stavby byla funkce strážní, střežit měla klášterní území a část pojizerské stezky.

Vybudovaný hrad byl původně dřevěný. Do dnešních dnů se dochovaly dvě desítky tesaných prostor, zbytky pěti chodeb, tesané základy po sedmi dřevěných stavbách a pěti mostních konstrukcích a tesaný žlab dokládající ukotvení dřevěné palisády. Největší místností hradu je kaple – světnice s tesaným oltářem.

Video: Drábské světničky @Jan Caletka

V tesaných prostorách jsou patrné skalní rytiny, které dokládají, že i v pozdějších dobách byly prostory využívány. Doložené jsou například schůzky členů jednoty bratrské a možný je i pobyt utrakvistických kněží. Část nápisů z 18. století pochází z období slezských válek. Vzácné jsou hebrejské skalní rytiny.

Dnes je hlavní část prohlídkového okruhu propojena soustavou žebříků a mostů. Ke zřícenině vede červená a modrá turistická značka, samotný vnitřní okruh hradem je ovšem pro nestabilitu, způsobenou nadměrným turismem, dlouhodobě nepřístupný. Areálem Drábských světniček je ale i nadále možné procházet, stejně jako si vychutnat pohledy z vyhlídek v okolí hradu.

Do Drábských světniček, respektive Příhrazských skal, je průchod volný po celý rok.

Ovšem samotný vnitřní okruh skalního hradu Drábské světničky je z důvodu zajištění nezbytné ochrany a péče o památku nepřístupný nejméně do roku 2025.

Recenze

Drábské světničky ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • večer18 až 00 hod. 14°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 23°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

vstup volný, vnitřní okruh hradu je dočasně nepřístupný
Reklama

Podobné výlety