Malá pevnost Terezín
382 z 1093 nejlépe hodnocených výletů v ČR
Malá pevnost Terezín byla původně spolu s celým městem vojenskou pevností. Jako vězení pro vojenské a politické vězně sloužila Malá pevnost již v 19. století. Neblaze pak proslula jako věznice pražského gestapa za druhé světové války.
Smutný osud vězňů dnes připomíná expozice i Národní hřbitov před Malou pevností, kde je pohřbeno přes 10 tisíc obětí věznice, terezínského ghetta, koncentračního tábora v Litoměřicích a transportů smrti.
Další památky v Ústeckém kraji nebo opevnění v Ústeckém kraji
Vězení, kterým prošel Gavrilo Princip
Pevnostní město Terezín se rozkládá na dvou březích řeky Ohře nedaleko města Litoměřice. A právě na pravém břehu řeky najdeme tzv. Malou pevnost s Národním hřbitovem Terezín.
Malá pevnost Terezín sloužila jako věznice, kam byli umísťováni odpůrci režimu - nejprve Habsburské monarchie, později německého nacismu. Smrt zde našel i Gavrilo Princip, srbský nacionalista, který 28. června 1914 spáchal atentát na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este a jeho manželku Žofii. Tento čin byl záminkou pro vypuknutí první světové války.
Gavrilo spolu s dalšími pachateli skončil v žalářích terezínské Malé pevnosti, která byla považována za nejhorší vězení Rakouska-Uherska. V hrůzných podmínkách měl žít dle rozsudku 20 let, nakonec zemřel na tuberkulózu po pouhých čtyřech letech. V době své smrti tento čtyřiadvacetiletý muž vážil jen 40 kilogramů.
Malá pevnost Terezín v působnosti gestapa
Když Adolf Hitler obsadil Československo a vyhlásil protektorát, našli nacisté pro terezínskou Malou pevnost využití. Stala se věznicí pražského gestapa, kterou do konce války prošlo přes 30 tisíc vězňů. Tisíce z nich našli smrt přímo zde, někteří následkem nemoci, vyhladovění, špatných hygienických podmínek, jiní popravami, mučením a krutým násilím, které na nich bylo pácháno ze stran dozorců. Mezi vězni byla i Milada Horáková, pozdější oběť politických procesů v komunistickém Československu.
Mimochodem největší poprava byla i přes zákaz vykonána pouhých šest dní před koncem války. Poslední velkou ránou pak bylo vypuknutí tyfové epidemie na samém konci války, která si vyžádala kolem 1500 životů vězňů i zdravotnického personálu.
Po hrůzách, které se zde odehrály za války, nezavřela Malá pevnost ještě svou bránu. Až do roku 1948 totiž sloužila jako internační tábor, tentokrát pro osoby s německou národností a německé válečné zajatce, kteří byli z Československa odsunuti.
Expozice Malé pevnosti Terezín
Na osudy všech vězňů bez ohledu na národnost pamatují expozice v Malé pevnosti Terezín. Pevnost je možné projít ve vlastní režii, ovšem vřele doporučujeme absolvovat prohlídku s průvodcem, která v ceně vstupného ukazuje hlubší souvislosti, ze kterých mrazí.
Otevírací doba
- Letní čas (duben - říjen): denně 8:00 – 18:00
- Zimní čas (listopad - březen): denně 8:00 – 16:30
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- Dnes
- odpoledne12 až 18 hod. 3°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- sobota
- odpoledne12 až 18 hod. 4°
Vstup:
dospělí 280 Kč / snížené 220 Kč (Malá pevnost, Muzeum ghetta, Magdeburská kasárna)Terezín, Malá pevnost