TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaDělostřelecká tvrz Dobrošov

foto: cz.depositphotos.com

357 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Prvorepubliková pevnost Dobrošov na Náchodsku patřila k páteřnímu opevnění na severní hranici Československa. Tvrz Dobrošov dnes nabízí nejen prohlídku vojenských objektů, ale také zbrusu nové virtuální expozice, které přibližují historii tvrze, její nepřístupné prostory i život zde přezimujících netopýrů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další pro děti v Královéhradeckém kraji nebo opevnění v Královéhradeckém kraji

Nikdy nedokončená pevnost Dobrošov

Pevnost Dobrošov byla budována ve 30. letech mimo jiné v reakci na zvolení Adolfa Hitlera německým kancléřem. Tvrz ovšem nebyla nikdy dokončena, stavbu přerušila Mnichovská dohoda a během války tak tvrz nebyla využita. V září roku 1938 byl bojeschopný pouze jeden objekt - srub N-D-S 73, který měl v době mobilizace přidělenou posádku. V době okupace si německá armáda na dobrošovských objektech zkoušela nové německé střely Röchling. Nejvíce byl poničen srub N-D-S 72, v jehož železobetonové stěně je jedna ze střel dodnes zavrtaná.

Celkově byly stavebně dokončeny 3 ze 7 plánovaných srubů dobrošovské tvrze. Jednalo se o N-D-S 72 Můstek, N-D-S 73 Jeřáb a N-D-S 75 Zelený. Vyhloubeny byly také podzemní prostory a chodby, které propojují jednotlivé objekty. Do dnešních dnů jsou v okolním terénu patrné stopy po zavalených staveništích ostatních nedokončených objektů. Od roku 1968 se zde nachází expozice československého opevnění, dnes tvrz spravuje Muzeum Náchodska.

Video: Pevnost Dobrošov @Muzeum Náchodska

Muzeum Náchodska: Tvrz Dobrošov

Základní okruh zahrnuje návštěvu srubů Můstek a Zelený včetně podzemních chodeb a návštěvnického centra. Prohlídka je fyzicky náročnější (408 schodů), k prohlídce je doporučeno vzít si terénní obuv a teplejší oblečení. To samé platí i pro samostatnou prohlídku srubu Jeřáb, kde je navíc zúžený vstup. Muzeum nabízí také příležitostné noční prohlídky pevnosti.

V nedávné době prošla pevnost Dobrošov rozsáhlou rekonstrukcí, díky které si návštěvníci mohou užít moderní návštěvnické centrum, interaktivní a virtuální expozice. Ty mají za cíl přiblížit informace o vzniku tvrze Dobrošov i lidem, kteří se běžně o hlubší historii nezajímají. Mimo to také seznamuje s životem netopýrů, které hnízdí zde na pevnosti. I kvůli jejich hnízdění se rekonstrukce tvrze protáhla až na tři roky. Návštěvníci si mohou prostřednictvím virtuálních brýlí vyzkoušet průlet podzemními chodbami jako to činí netopýři. Virtuálně se kromě toho mohou vydat do zavalených částí podzemních štol, kam se fyzicky návštěvník nedostane.

Otevírací doba

  • duben + říjen: úterý – neděle, 10:00 – 17:00
  • květen - září: úterý – neděle, 10:00 – 18:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Dělostřelecká tvrz Dobrošov? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Dělostřelecká tvrz Dobrošov ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

180 Kč, snížené 120 Kč, děti do 10 let zdarma
Reklama

Podobné výlety