TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaBývalý lom Velká Amerika

foto: www.facebook.com, Pavel Machala‎

50 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Český Grand Canyon. To je Velká Amerika, bývalý vápencový lom, dnes zatopený průzračnou vodou. Romantické výhledy lákají výletníky i filmaře. A to i přesto, že lom Velká Amerika není přístupný.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (6)

Další příroda ve středních Čechách nebo lom ve středních Čechách

Proč lom Amerika?

Lom Velká Amerika, zvaný též Východní lom, je zhruba 750 metrů dlouhý, 150 metrů široký a dosahuje hloubky místy až 80 metrů. V lomu Amerika se těžil kvalitní vápenec zhruba od konce 19. století, čímž docházelo k prohlubování lomu. Hrozba sesuvu narůstala a skutečně k němu došlo v roce 1963. Tehdy byla těžba ukončena.

Jak lom přišel ke svému jménu Amerika? Označení je vyvozováno z amerického způsobu těžby, kdy se z hlavní chodby kopaly odbočky. Podzemí je proto protkané kilometry chodeb.

Dá se do lomu Amerika dostat?

Bývalý lom Amerika je dnes zatopený a jeho průzračná voda láká ke koupání. Bohužel ale zbytečně - koupání a vůbec vstup do lomu je z důvodu velké hrozby úrazu přísně zakázán.

Příležitostně se zde ovšem konají organizované prohlídky, ale i bez ní se můžete na místě kochat krásnými výhledy na přírodní scenérii v rámci bezpečné procházky kolem kaňonu. Pohledy na kaňon mimochodem uchvátily v minulosti i filmaře - natáčel se tu třeba Limonádový Joe, Cesta na jihozápad, Malá mořská víla, Micimutr a další filmy.

Video: Lom Velká Amerika a Mexiko @FilmovaniDronem.cz

Kudy na lom Amerika

Sestup do lomu sice není povolen, i tak se ale můžete projít kolem kaňonu v rámci naučné stezky Český Grand Canyon a Český Mauthausen, která vás zavede i k lomu Mexiko, nechvalně proslulém jako trestanecký pracovní tábor.

Stezka poté navazuje také na výletní trasu ke Karlštejnu. Přímo u lomu Amerika se nachází parkoviště i autobusová zastávka s linkou spojující pražský Zličín s Dobřichovicemi.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Bývalý lom Velká Amerika? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze (1)

HonzaRecenzováno 14.4.2024
Měl jsem to štěstí, že ještě v dávných dobách před kovidem jsem pracoval jako kompars u filmu a na Americe jsem si zahrál v několika projektech, hlavně to byli zahraniční pohádky, ale díky tomu znám Ameriku i z pohledu, který zažil málokdo, jsem za to neskutečně vděčný. Miluju to tam

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod. 22°
  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 16°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: výlet na půl dne
(4 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

nepřístupné

Mořina, lom Velká Amerika

Reklama

Podobné výlety