TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zlatý a Stříbrný vrch

foto: www.facebook.com, Viktor Patočka

805 z 864 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Nedaleko České Kamenice v Ústeckém kraji najdete národní přírodní památku Zlatý vrch. Ta se nachází na stejnojmenném čedičovém vrcholu (657 m), na jehož úbočí byl kolem roku 1870 vybudován lom.

Po ukončení těžby byla odkryta celá lomová stěna, kterou tvoří až 30 metrů vysoké, dokonale vyvinuté sloupce olivinického čediče a vytváří zde unikátní kamenné varhany.

Facebook Twitter Seznam

Na Zlatém vrchu se daly lámat až šestimetrové nerozpukané čedičové sloupce. Údajně byly využity i na stavbu holandských mořských hrází. Sloupce jsou také až 2,5x delší než na známější a navštěvovanější Panské skále.

Těžba na Zlatém vrchu byla definitivně ukončena koncem roku 1973. V sousedním Stříbrném vrchu probíhala těžba ještě o několik let déle. V současné době jsou v lomu na Stříbrném vrchu k vidění jen krátké a nedokonalé sloupce. Stříbrný vrch však nabízí nádhernou vyhlídku do širého okolí a na Lužické hory.

Video: Stříbrný a Zlatý Vrch @Lukáš Lorenc PhotoVideo

Kolem Zlatého a Stříbrného vrchu vede od roku 2002 Naučná stezka Okolím Studence. Stezka měří 22,5 km (včetně odbočky k rozhledně na Studenci) a díky převýšení je poměrně náročná. Na okružní trase je 20 zastavení (Zlatý vrch je zastavení č. 14) a ideálním startovacím místem je železniční zastávka u obce Mlýny u Kytlice.

Recenze
Zlatý a Stříbrný vrch ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: volně přístupné
Zmapováno 25.11.2021Míra Pancíř

Česká Kamenice, Zlatý a Stříbrný vrch


Podobné výlety