TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa Česka


Hrad Malenovice

foto: cz.depositphotos.com

792 z 907 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Malenovice se nachází na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmennou obcí, připadající městu Zlín. Jednu z nejdůležitějších památek Zlínska dnes spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (2)

Gotický hrad Malenovice byl založen moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským ve druhé polovině 14. století. Lucemburkové si toto místo nezvolili náhodně - v té době jim totiž patřil nedaleký hrad Buchlov i královské město Uherské Hradiště. Získat Malenovice v těsném sousedství těchto dvou panství tak pro Lucemburky znamenalo významné rozšíření vlivu na území dnešní jihovýchodní Moravy.

Středověký hrad se postupně proměnil z gotické stavby v moderní renesančně-barokní sídlo své doby. Díky tomu hrad Malenovice připomíná stavbu zámeckého typu, ale o svůj hradní charakter rozhodně nepřišel.

Video: Hrad Malenovice, Zlín @Ondřej Plaček

Na hradě se vystřídalo mnoho šlechtických rodů, přičemž posledními z nich byli Šternberkové. Přes 140 let byl hrad Malenovice v jejich rukách, než o něj po znárodnění na konci druhé světové války přišli. Do té doby sloužil hrad jako správní a obytné sídlo, byť byl udržován spíše poskrovnu. I po válce hrad Malenovice sloužil účelům dlouhodobého ubytování, bohužel jeho obyvatelé hradu způsobili jen další škody.

Již v 50. letech přišla spásná myšlenka: zřízení krajského muzea právě na půdě hradu Malenovice. Veřejnosti byl hrad zpřístupněn již od roku 1957. Muzeum zde najdete i v současnosti, a to konkrétně Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které tuto památku spravuje.

Návštěvníci se mohou v rámci prohlídek vydat do nádherných zámeckých interiérů a také se seznámit s archeologickými a národopisnými muzejními expozicemi. Například v expozici Zvířata na Zemi a člověk je možné vidět jedinou kostru slona v Česku! Navíc se na malenovickém hradu během roku vystřídá celá řada výstav, jarmarků i speciálních prohlídek. Přístupná je také hradní věž, která láká na malebný výhled na blízké okolí hradu, a hradní hájenka s etnografickou expozicí Dřevo proutí sláma.

Tajemná chodba z hradu Malenovice

U mnohých hradů se vypráví o tajných podzemních chodbách. Ne jinak je tomu u hradu Malenovice. Jedna z tajných chodeb prý vedla...

Otevírací doba

 • duben: sobota - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 (ostatní dny jen na objednávku)
 • květen - červen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
 • říjen sobota - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 (ostatní dny jen na objednávku)

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Malenovice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Malenovice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 13°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 12°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

120 Kč, snížené 80 Kč, děti 50 Kč
Zmapováno 27.2.2023TaRamka

Podobné výlety