TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Malenovice

foto: cz.depositphotos.com

286 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Malenovice se nachází na skalnaté vyvýšenině nad stejnojmennou obcí, připadající městu Zlín. Jednu z nejdůležitějších památek Zlínska dnes spravuje Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (2)

Další památky v Zlínském kraji nebo hrad v Zlínském kraji

Lucemburský hrad

Gotický hrad Malenovice byl založen moravským markrabětem Janem Jindřichem Lucemburským ve druhé polovině 14. století. Lucemburkové si toto místo nezvolili náhodně - v té době jim totiž patřil nedaleký hrad Buchlov i královské město Uherské Hradiště. Získat Malenovice v těsném sousedství těchto dvou panství tak pro Lucemburky znamenalo významné rozšíření vlivu na území dnešní jihovýchodní Moravy.

Středověký hrad se postupně proměnil z gotické stavby v moderní renesančně-barokní sídlo své doby. Díky tomu hrad Malenovice připomíná stavbu zámeckého typu, ale o svůj hradní charakter rozhodně nepřišel.

Video: Hrad Malenovice, Zlín @Ondřej Plaček

Muzeum na hradě Malenovice

Na hradě se vystřídalo mnoho šlechtických rodů, přičemž posledními z nich byli Šternberkové. Přes 140 let byl hrad Malenovice v jejich rukách, než o něj po znárodnění na konci druhé světové války přišli. Do té doby sloužil hrad jako správní a obytné sídlo, byť byl udržován spíše poskrovnu. I po válce hrad Malenovice sloužil účelům dlouhodobého ubytování, bohužel jeho obyvatelé hradu způsobili jen další škody.

Již v 50. letech přišla spásná myšlenka: zřízení krajského muzea právě na půdě hradu Malenovice. Veřejnosti byl hrad zpřístupněn již od roku 1957. Muzeum zde najdete i v současnosti, a to konkrétně Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně, které tuto památku spravuje.

Co vidět na hradě Malenovice

Návštěvníci se mohou v rámci prohlídek vydat do nádherných zámeckých interiérů a také se seznámit s archeologickými a národopisnými muzejními expozicemi. Například v expozici Zvířata na Zemi a člověk je možné vidět jedinou kostru slona v Česku! Navíc se na malenovickém hradu během roku vystřídá celá řada výstav, jarmarků i speciálních prohlídek.

Přístupná je také hradní věž, která láká na malebný výhled na blízké okolí hradu, a hradní hájenka s etnografickou expozicí Dřevo proutí sláma.

Tajemná chodba z hradu Malenovice

U mnohých hradů se vypráví o tajných podzemních chodbách. Ne jinak je tomu u hradu Malenovice. Jedna z tajných chodeb prý vedla...

Otevírací doba hradu Malenovice

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: sobota - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 (ostatní dny jen na objednávku)
 • květen - červen: úterý - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00
 • září: úterý - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 17:00
 • říjen sobota - neděle 10:00 - 12:00 a 13:00 - 16:00 (ostatní dny jen na objednávku)
 • listopad - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Malenovice? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Hrad Malenovice ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • neděle
 • večer18 až 00 hod. 16°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 25°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. 27°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 120 Kč / snížené 80 Kč / děti 50 Kč
Reklama

Podobné výlety