TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaChrám sv. Bartoloměje v Kolíně

foto: cz.depositphotos.com

177 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Chrám sv. Bartoloměje je nádhernou dominantou města Kolína. V této katedrále zanechal svůj otisk významný stavitel Petr Parléř. Nechte se uhranout nádhernou sakrální stavbou, seznamte se s muzejními expozicemi a relaxujte v zahradách přímo v centru Kolína.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další památky ve středních Čechách nebo architektura ve středních Čechách

Parléřovská gotika v celé své kráse

Původní raně gotický kostel nechal založit pravděpodobně již král Přemysl Otakar II. Když ale tento předchůdce dnešního kostela sv. Bartoloměje v roce 1349 vyhořel, musel být zcela obnoven. Tehdy na trůně seděl Karel IV., a tak pro tento úkol povolal svého dvorního architekta Petra Parléře, jenž v téže době řídil stavbu svatovítského chrámu v Praze.

A tak na místě původního presbytáře vyrostl vysoký parléřovský chór. Z původní stavby se dochovalo nižší trojlodí s dvojicí štíhlých osmibokých věží. Chrám sv. Bartoloměje tak v sobě spojuje ranou gotiku i vrcholné období parléřovské gotiky. Obnovený chrám sv. Bartoloměje byl vysvěcen roku 1378.

Video: Kostel svatého Bartoloměje v Kolíně @Dusano2011

Svatý Bartoloměj

Chrám je zasvěcen svatému Bartoloměji, jednomu z dvanácti apoštolů. Bartoloměj je označován za patrona koželuhů, řezníků, pekařů a třeba také města Plzně. Je také pomocníkem při nervových chorobách a kožních nemocech. Sám přitom byl podle legendy stažen z kůže a následně ukřižován nebo sťat. Důvodem pro tento krutý trest bylo, že díky své víře v Ježíše Krista pomohl dívce posedlé zlým duchem.

Zvonice a kostnice chrámu sv. Bartoloměje

V 16. století byla narušena statika jedné z kostelních věží, a tak zvony v ní umístěné musely být přestěhovány. Vznikla proto samostatná stavba zvonice. Její podoba je výsledkem pozdní gotiky a puristické přestavby z 19. století.

Kromě zvonice vznikla v těsné blízkosti chrámu sv. Bartoloměje také barokní kostnice. Ta byla postavena v roce 1733 pro uložení ostatků na místě zrušeného hřbitova při kolínském chrámu. Společně s kostnicí v nedaleké Kutné Hoře – Sedlci je kolínská kostnice jednou z nejvýznamnějších památek svého druhu v České republice.

Muzejní expozice

U chrámu sv. Bartoloměje stojí také stará farní škola z 16. století (původní škola zde stávala již ve 14. století). Dnes se zde nachází expozice věnovaná historii města a slavným osobnostem Kolína. Muzejní expozice najdete také v Červinkovském domě a Dvořákově muzeu pravěku, kde bývala Nová farní škola.

Otevírací doba chrámu sv. Bartoloměje

duben - říjen:

 • úterý - pátek: 9 - 12, 13 - 17 hod.
 • víkendy + svátky: 10 - 12, 13 - 17 hod.
 • (zahrady na parkáně - denně 8 - 20 hod.)

listopad - březen:

 • pátek: 9 - 12, 13 - 17 hod.
 • víkendy + svátky: 10 - 12, 13 - 17 hod.
 • (zahrady na parkáně - denně 9 - 17 hod.)

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Chrám sv. Bartoloměje v Kolíně ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pátek
 • odpoledne12 až 18 hod. 32°
 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 24°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

100 Kč, snížené 50 Kč (chrám sv. Bartoloměje kostnice), zahrady na parkáně jsou volně přístupné
celoročně otevřeno

Kolín, Kostel sv. Bartoloměje

Reklama

Podobné výlety