TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina Vítkův kámen (Vítkův hrádek)

224 z 1062 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zřícenina gotického hradu Vítkův kámen (jinak také Vítkův hrádek, německy Wittigstein) leží na vrcholu stejnojmenné hory (1035 m) mezi Lipenskou přehradou a rakouskými hranicemi.

Hrad založili Vítkovci na počátku 14. století, kdy sloužil jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. Je nejvýše položeným hradem (zříceninou hradu) v Čechách.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (3)

Další zřícenina v jižních Čechách nebo rozhledna v jižních Čechách

Roku 1302 Vítkův kámen získali Rožmberkové, kteří zde v roce 1394 věznili krále Václava IV. Rožmberkům hrad patřil (s krátkou přestávkou v období husitských válek) do začátku sedmnáctého století.

Vítkův hrádek byl používán asi do poloviny 18. století, poté co vyhořel a osiřel. V roce 1869 hrad nechali zčásti opravit Schwarzenbergové, kteří také hradní věž (největší dochovaná obytná věž v ČR) upravili na rozhlednu.

Video: Vítkův hrádek (Vítkův kámen) @Jan Kovačičín

Po 2. světové válce sloužil Vítkův kámen jako vojenská pozorovatelna v pohraničním území. Po roce 1989 zřícenina v havarijním stavu připadla obci Přední Výtoň a po statickém zajištění roku 2005 byla zpřístupněna veřejnosti.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu Vítkův kámen (Vítkův hrádek)? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze (1)

Karel KordinaRecenzováno 12.8.2022
Mohu opravdu doporučit.

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 10°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(2 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 100 Kč / děti 50 Kč

Podobné výlety