TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Moravská Třebová

foto: Dana Filípková

109 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Zavítejte do Moravské Třebové - přímo v centru města naleznete skutečnou renesanční perlu. Zámek Moravská Třebová vás okouzlí nejen svou architekturou, ale zavede vás i do středověké mučírny či alchymistické laboratoře starých mistrů.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (9)

 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebová foto: Dana Filípková
 • Zámek Moravská Třebováfoto: Dana Filípková

Další zámek v Pardubickém kraji nebo památky v Pardubickém kraji

Zámek Moravská Třebová patří k nejcennějším památkám renesance a manýrismu u nás. Jeho původ ovšem sahá až do 13. století, kdy na místě dnešního zámku stával středověký hrad pánů z Rýzmburka, později také rodu Lucemburků.

Největšího rozmachu ovšem hrad a celé město Moravská Třebová dosáhli za pánů z Boskovic. Právě oni nechali již nepohodlný hradní objekt v 15. století přestavět na nádherné renesanční sídlo. Z této doby přestavby se dodnes zachoval raně renesanční portál, která je jednou z nejstarších renesančních památek nejen u nás, ale dokonce i v Evropě (kromě Itálie, kolébky renesance). Z původního hradu si zámek zachoval obrannou funkci a opevnění města či hranolovou věž se šnekovým schodištěm.

Video: Zámek Moravská Třebová @Mikin Mikin

Další významný rozkvět Moravské Třebové přinesl rod Žerotínů, další majitelé panství, kteří zámek přestavěli v duchu manýrismu. Z tohoto období mohou návštěvníci obdivovat zejména arkádové zámecké nádvoří, vybudované v místě bývalého hradního příkopu. Připomínán je zejména Ladislav Velen ze Žerotína, který panství zdědil teprve jako desetiletý chlapec, byl ovšem zdatný hospodář a štědrý mecenáš umělců, učenců i alchymistů. Díky svému rozkvětu si Moravská Třebová vysloužila v této době přízvisko "Moravské Athény".

Žerotínové vlastnili zámek Moravská Třebová až do bitvy na Bílé hoře, kdy museli po prohrané bitvě emigrovat před jistou smrtí. Jejich zabavený majetek v Moravské Třebové pak připadl Lichtenštejnům, kteří panství drželi až do jeho znárodnění roku 1945. Zámek během té doby přežil drancování Švédů, kdy přišel o celou řadu cenností, zkázonosný mu ovšem byl požár z roku 1840, kdy kompletně vyhořel zámek i velká část Moravské Třebové. O svou renesanční krásu tak zámek částečně přišel, byť následné opravy se mu ji snažily vštípit zpátky.

Prohlídkové zámecké okruhy zavedou návštěvníky do středověké mučírny, alchymistické laboratoře, seznámí je s historií a zvyklostmi šlechty v Moravské Třebové či s geologickými nálezy na Moravskotřebovsku.

Otevírací doba zámku Moravská Třebová

 • leden - duben: pátek - neděle 9:30 - 17:00
 • květen - červen: úterý - neděle 9:30 - 17:00
 • červenec - srpen: úterý - neděle 9:30 - 17:00
 • září: úterý - neděle 9:30 - 17:00
 • říjen - prosinec: pátek - neděle 9:30 - 17:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Zámek Moravská Třebová? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Moravská Třebová ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 140-180 Kč / snížené 100-140 Kč (dle typu okruhu)
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety