TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Pověsti, záhady a legendy Zámek Frýdek

Frýdecké shazování kozla

Ještě do doby nedávné panoval ve Frýdku podivný zvyk - shazování kozla ze zámecké věže. Proč se každoročně tato krutá tradice konala, to se dozvídáme z jedné pověsti.

Vydejme se tak do dávných časů, kdy frýdecký zámek býval hradní pevností. Když na zdejší panství udeřily nepřátelské hordy, hned oblíčili tento pevný hrad. Dobýt se jim ho nepodařilo ani po dlouhém obléhání, a tak si usmysleli, že posádku hradu zkrátka nechají vyhladovět. To se jim skoro podařilo, potravy pro lid ubývalo rychle.

Naštěstí je napadla spásná myšlenka, jenž vyžadovala riskantní oběť - posledního kozla, kterého zde v zásobách měli. A tak uspořádali falešnou veselici, během které kozla upravili tak, aby vypadal jako srnec, a shodili jej z hradeb. Dobyvatelé hradu se nad tímto činem podivili - přece by neplýtvali jídlem, pokud ho mají nedostatek. A tak si domysleli, že na hrad musí někudy vést tajná chodba, kterou je hradní posádka zásobována. Dobývání tak již postrádalo smysl a cizinci kraj opustili. Poslední shazování kozla proběhlo někdy v polovině 19. století - do té doby probíhalo každoročně jako upomínka na tuto událost.

Zpět na výlet Zámek Frýdek