TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Zřícenina hradu Zubštejn

Legenda o založení Zubštejna

O zakladateli Zubštejna nevíme v podstatě nic, ale lidová tvořivost má v tomto zase jasno. Podle legendy měl hrad na kopci Zubrštýn založit uhlíř Věnava, praotec rodu Pernštejnů. Mimochodem to měl být právě on, kdo kdysi dávno v lesích v údolí Svratky skolit divokého zubra, kterého se místní lidé obávali. A zubr se pak stal rodovým symbolem.

O porušeném slibu lásky

Žil byl na hradě Zubštejn hradní pán Odolen se svou krásnou dcerou Blaženkou. Blaženka na hradě měla všechno, po čem zatoužila, ale i tak se cítila poněkud izolovaně. Jediný, kdo jí dělal občas společnost, byl zbrojnoš Zbraslav. A jak se ukázalo, Zbraslav se do mladé dívky až po uši zamiloval. Blaženka jeho city opětovala, a tak si pod hradem slíbili lásku až na věky. Odolen nemohl uvěřit vlastním očím, když mladé milence spatřil pospolu. Vždyť Blaženka má na víc než obyčejného vesničana!

A tak vzal Blaženku s sebou do Brna, aby jí ukázal, že svět sahá mnohem dál než za hradby Zubštejna. A co se nestalo - během jednoho z mnoha večírků a plesů, kde se Blažence dvořilo nespočet šlechticů a rytířů, jí nakonec padl do oka jistý Oldřich z Třebíče. Po svém návratu domů Blaženka myslela už jen na Oldřicha! Jakoby na svého Zbraslava úplně zapomněla. Když Zbraslav, který po dobu její nepřítomnosti trpěl, zjistil, že zradila jejich čistou lásku, tak Blaženku proklel. A nakonec ji zavrhl i její milenec Oldřich, neboť se jí nabažil a šel zas o dům dál. Nebohá Blaženka zemřela v osamění, pravděpodobně na zlomené srdce.

A tak dnes duch Blaženky bloudí hradem Zubštejn a na pozoru by se před ní měli mít hlavně mladí milenci, kteří si v okolí hradu slibují lásku. Blaženka se jim totiž vysměje. A pokud by zradili svou lásku tak jako to učinila před dlouhým časem Blaženka, zazní z hradu strašlivé bolestné kvílení.

Zpět na výlet Zřícenina hradu Zubštejn