TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaVila Stiassni v Brně

foto: www.facebook.com, Vladimír Tregl

808 z 1027 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Vila Stiassni je funkcionalistická vila v Brně, která vypráví zajímavý příběh jedné rodiny i kontextu společnosti meziválečné a poválečné doby. Navštivte i vy místo, kde pobýval také Fidel Castro!

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (6)

Rodina Stiassni

Vila Stiassni sice není tak slavná jako vila Tugendhat, ovšem je neméně pozoruhodná. Vila Stiassni byla postavena v roce 1929 pro Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine, oba pocházející z rodin známých židovských průmyslníků předválečného Československa. Vila byla prakticky řešená tak, že obytné prostory rodiny byly oddělené od provozních prostor služebnictva, a to včetně vlastního vchodu. Jakožto velcí sportovci měli na zahradě vybudovaný také bazén i tenisový kurt a ve sklepě velkou tělocvičnu. Rodina Stiassni si ovšem novou nádhernou nemovitost užívala pouhých devět let.

Když se v únoru 1938 Alfred Stiassni vrátil ze švýcarského Davosu, rozhodl se prakticky okamžitě. Nacistická hrozba byla tak silná, že Alfred se svou ženou a dcerou opustil vysněnou vilu již na druhý den. Jejich cesta vedla nejprve do Londýna a přes Brazílii pak do Kalifornie. Právě tam jejich potomci žijí dodnes.

Video: Vila Stiassni v Brně @Národní památkový ústav

Vila Stiassni po válce

Gestapo vilu zabavilo tentýž rok a umístilo zde důstojnické kasino. Ovšem vila Stiassni a její vybavení utrpělo větší škody ze strany opilých ruských vojáků během osvobozování. I tak ale vilu čekaly ještě slavné dny - stala se z ní „vládní vila". Krátce zde úřadoval Edvard Beneš a později sloužila pro schůzky a ubytování významných politiků, kteří navštívili město Brno. V roce 1972 zde pobýval třeba i Fidel Castro.

Veřejnosti se Vila Stiassni poprvé otevřela v srpnu 2009, kdy se dostala pod správu Národního památkového ústavu. Její rekonstrukce byla dokončena v roce 2014. Prvorepublikovou vilu a její elegantní, takřka zámecké, interiéry si můžete prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek.

Otevírací doba

  • Vila Stiassni je pro veřejnost celoročně otevřena vždy v pátek, sobotu, neděli a pondělí od 10 do 18 hodin.
  • O svátcích se může otevírací doba lišit.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Vila Stiassni v Brně? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Vila Stiassni v Brně ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 25°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 19°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 220 Kč / snížené 180 Kč / děti 70 Kč (Vstup do zahrady 50 Kč)
celoročně otevřeno
Zmapováno 10.9.2023TaRamka

Brno, Hroznová 82/14


Podobné výlety