TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaVila Stiassni v Brně

foto: www.facebook.com, Vladimír Tregl

864 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Vila Stiassni je funkcionalistická vila v Brně, která vypráví zajímavý příběh jedné rodiny i kontextu společnosti meziválečné a poválečné doby. Navštivte i vy místo, kde pobýval také Fidel Castro!

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (6)

Další vila na jižní Moravě nebo architektura na jižní Moravě

Rodina Stiassni

Vila Stiassni sice není tak slavná jako vila Tugendhat, ovšem je neméně pozoruhodná. Vila Stiassni byla postavena v roce 1929 pro Alfreda Stiassného a jeho ženu Hermine, oba pocházející z rodin známých židovských průmyslníků předválečného Československa. Vila byla prakticky řešená tak, že obytné prostory rodiny byly oddělené od provozních prostor služebnictva, a to včetně vlastního vchodu. Jakožto velcí sportovci měli na zahradě vybudovaný také bazén i tenisový kurt a ve sklepě velkou tělocvičnu. Rodina Stiassni si ovšem novou nádhernou nemovitost užívala pouhých devět let.

Když se v únoru 1938 Alfred Stiassni vrátil ze švýcarského Davosu, rozhodl se prakticky okamžitě. Nacistická hrozba byla tak silná, že Alfred se svou ženou a dcerou opustil vysněnou vilu již na druhý den. Jejich cesta vedla nejprve do Londýna a přes Brazílii pak do Kalifornie. Právě tam jejich potomci žijí dodnes.

Video: Vila Stiassni v Brně @Národní památkový ústav

Vila Stiassni po válce

Gestapo vilu zabavilo tentýž rok a umístilo zde důstojnické kasino. Ovšem vila Stiassni a její vybavení utrpělo větší škody ze strany opilých ruských vojáků během osvobozování. I tak ale vilu čekaly ještě slavné dny - stala se z ní „vládní vila". Krátce zde úřadoval Edvard Beneš a později sloužila pro schůzky a ubytování významných politiků, kteří navštívili město Brno. V roce 1972 zde pobýval třeba i Fidel Castro.

Veřejnosti se Vila Stiassni poprvé otevřela v srpnu 2009, kdy se dostala pod správu Národního památkového ústavu. Její rekonstrukce byla dokončena v roce 2014. Prvorepublikovou vilu a její elegantní, takřka zámecké, interiéry si můžete prohlédnout v rámci pravidelných prohlídek.

Otevírací doba

  • Vila Stiassni je pro veřejnost celoročně otevřena vždy v pátek, sobotu, neděli a pondělí od 10 do 18 hodin.
  • O svátcích se může otevírací doba lišit.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Vila Stiassni v Brně? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Vila Stiassni v Brně ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • úterý
  • odpoledne12 až 18 hod. 12°
  • středa
  • odpoledne12 až 18 hod. 11°
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod. 11°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 220 Kč / snížené 180 Kč / děti 70 Kč (Vstup do zahrady 50 Kč)
celoročně otevřeno

Brno, Hroznová 82/14


Podobné výlety