TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Tiské stěny

Trpaslíci a skřítkové z Tiských stěn

Tiské stěny se objevily ve fantastické filmové sáze Letopisy Narnie. Ovšem fantazii lidí jitřily zdejší skály ještě mnohem dříve. K Tiským stěnám se totiž vážou hned dvě pověsti.

V Tiských stěnách prý vzniklo celé podzemní město, a to díky pracovitosti a píli trpaslíků, kteří se zde pídili po vzácných drahokamech. A byli v tom opravdu dobří, během několika let nashromáždili ohromné bohatství. Ovšem velmi záhy zjistili, že se musí mít na pozoru před známou škodnou: chamtivým člověkem. Trpaslíci tak ukryli svůj poklad hluboko pod zem, aby se k němu nemohl nikdo dostat. A lidem pak dávali podle zásluhy - dobrým pomáhali, ale se zlými se nepárali.

Trpaslíci nejsou jedinými bytostmi, kteří podle pověsti obývají Tiské stěny. Bydlí tu prý také zlí skřítkové, strážící starý francouzský poklad, jež tu ukryl (a již znovu nenašel) šlechtic jménem Leduquin. Skřítkům se lesklé penízky zalíbily, a tak každého, kdo by se do skal vydal za pokladem, lákají na nebezpečná místa a zamotávají jim hlavy tak, aby se již ze skalního bludiště nikdy nevymotali!

Zpět na výlet Tiské stěny