Skalní hrad Šaunštejn

foto: cz.depositphotos.com

999 z 1082 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Skalní hrad Šaunštejn se nachází nedaleko Děčína v národním parku České Švýcarsko. Hrad, který byl kdysi trnem v oku obětí loupežníků, je dnes atraktivním cílem výletníků. Odměnou za trochu náročnější výstup na vrchol skalního hradu Šaunštejn jsou uchvacující výhledy do širokého okolí.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další příroda v Ústeckém kraji nebo skály v Ústeckém kraji

Loupežnický hrad Šaunštejn

Hrad Šaunštejn byl vybudován ve 14. století na vysokém pískovcovém úseku, aby strážil obchodní cestu zvanou Česká silnice, jež spojovala Čechy se Saskem. Berkové ani pozdější majitelé panství Vartemberkové na hradě Šaunštejn nikdy nesídlili. Přesto Šaunštejn sehrál poměrně důležitou roli, a to ve válce mezi Vartenberky, Saskem a Lužicí. Ovšem již roku 1444 byl hrad Šaunštejn dobyt a zpustl.

Do paměti místních se ale skalní hrad Šaunštejn zapsal ze zcela jiného důvodu. Stal se totiž útočištěm lupičů a zběhů, kteří podnikali loupeživé nájezdy do Horní Lužice i vnitrozemí. Dopadení lupiči se na mučidlech doznali, že pomáhali i proslulé loupeživé bandě Mikše Pancíře ze Smojna, který tehdy sídlil na skalním hradě Sloup. A právě proto se pro hrad Šaunštejn vžilo pojmenování Loupežnický hrad. Do dnešních dnů se z hradu Šaunštejn zachovaly vysekané skalní místnosti, sklep i skalní rytiny.

Video: Jetřichovice – Šaunštejn @USTECKATV

Kudy na hrad Šaunštejn

K Šaunštejnu se dostanete z Vysoké Lípy po žluté a následně červené trase, která vás zavede ke skále, na níž byl hrad Šaunštejn vybudován. Nyní vás čeká pravé dobrodružství - vzhůru na skalní vrch vede cesta přes můstky, žebříky, příkré schody i úzké skalní průrvy. Taková romantická a lehce dobrodružná cesta uchvátí každého dobrodruha.

A odměnou za náročnější cestu je pak vrchol skalního masivu - a z něj neuvěřitelně nádherný rozhled do okolní krajiny. Kochat se můžete pohledem na Vysokou Lípu, Růžový vrch, Jetřichovické skály a dohlédnout je možné i do Saska.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Skalní hrad Šaunštejn? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Skalní hrad Šaunštejn ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 28°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
Reklama

Podobné výlety