TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad a zámek Horšovský Týn

O nevěrníkovi Volfovi a zrazené Ziguně

Volf z Ronšperka byl známý nevěrník a hrubián. Nebyl oblíben ani mezi šlechtou, ani mezi svými poddanými. Jen jeho žena Ziguna z Gutštejna nad ním nezlomila hůl a stále věřila, že s přibývajícím věkem se její muž umoudří.

Ovšem Volf měl k umoudření daleko. Ani jednu sukni nenechal na pokoji... Jednou si tak z jedné ze svých cest přivedl na hrad novou mladou milenku, které tentokrát slíbil manželství. Pouze jeden člověk tomu stál v cestě - a to nebohá Ziguna, které Volf její slepou důvěřivost oplatil nezměrnou krutostí. Nechal ji zaživa zazdít v hradní zdi.

A tak přízrak Ziguny plačíc toulá se prý chodbami hradu dodnes. Její manžel ovšem neunikl trestu. Jak příznačně pro jeho jméno, proměnil se pán hradu Volf ve vlkodlaka.

Pověst o ohnivém kohoutovi

Psal se rok 1547 a hrozivý požár postihl celé město i hrad Horšovský Týn. Byla to hrůza, říkali místní, ale jen málokdo věděl, kdo byl za to ohnivé neštěstí odpovědný. Až na jednoho hradního kováře jménem Matěj.

Ten prý z hradního okénka zahlédl viníka - ohnivého kohouta, který přelétával z jedné střechy na druhou a vše, čeho se dotkl, okamžitě vzplálo. Kovář byl v šoku, přesto byl ale schopen pohotově reagovat - naháněl kohouta po celém hradě, až se mu podařilo ho dostihnout a přiklopit jej kovovou klecí. Nebylo času nazbyt, hrad i celé město bylo v plamenech. Aby kohout už neztropil další hrůzy, popadl kovář klec, zasunul ji do jednoho z výklenků a zaházel jej kamením.

Když přijel pán hradu Jan Popel z Lobkovic, překvapivě Matějovým slovům uvěřil. Zaházený výklenek s neposedným ohnivákem sice už nenašli, ale Jan ani tak nechtěl riskovat - svým italským architektům nařídil, aby místo nového zámku pouze přestavěli původní hrad a nezasahovali tak do starých zdí. A tak tam někde vězí, to ohnivé ptačí monstrum, které jen občas zlostně zakokrhá.

Zpět na výlet Hrad a zámek Horšovský Týn