TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Královský Kámen

Úkryt českého krále

V dávných dobách projížděl český král se svou ozbrojenou družinou zdejší krajinou, pronásledován cizím vojskem. Nakonec došlo k boji nedaleko Nicova a královská družina se po porážce dala na útěk.

Český král našel úkryt v houštinách mezi kameny a přečkal zde tažení nepřátelského vojska proti své družině. V zápalu pronásledování si cizinci ani nevšimli, že se král od svého doprovodu oddělil. A tak byl český král zachráněn a zdejší skalnatý vrch nad Nicovem byl pojmenován Královský kámen.

O kouzelném květu

V blízkosti Královského kamene prý každý rok vykvétá na svatou Barboru čarovný květ. Kdo jej najde, získá velké bohatství zde ukryté.

Jiná pověst se pak zmiňuje o prokletí, jež postihlo Královský kámen. Prý tu stával kdysi mocný hrad, v němž služebníci zinscenovali vraždu svého krále. Než byl král zavražděn, proklel celé místo i s jeho obyvateli. Ten, kdo najde pověstný kouzelný květ byliny, prý může nejen zbavit nebohé duše prokletí, ale i si odnést hradní bohatství.

Skryté vojsko na Královském kameni

Nejen pověstná hora Blaník má svou skrytou armádu. Českou zemi, až jí bude nejhůř, přijede zachránit i jihozápadní jednotka z Královského kamene. O tom se ostatně zmiňuje Sibylino proroctví, jež popsal Alois Jirásek ve Starých pověstech českých. Blanickým rytířům tak v době apokalypsy přijedou na pomoc vojáci z dalších více než dvaceti míst v českých horách.

Zpět na výlet Královský Kámen