TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad Švihov

Ďábelský Půta

Pan Půta Švihovský byl nejvyšším zemským sudím Českého království. Tento významný člověk ovšem proslul také svou tyranskou bezohledností. Svého času vydal hned několik dekretů, které byly velice kruté pro tehdejší nevolníky. Možná právě proto o něm tradují temné historky. Třeba ta, že si pro Půtu přišel osobně sám Ďábel.

Podle jedné z pověstí Půta nechtěl vyplatit svým poddaným za práci, a tak všechny řemeslníky a dělníky sezval pod záminkou hostiny do dřevěné stodoly, kterou následně nechal podpálit. Nepřežil ani živáček. Půta si ale dlouho svůj triumf neužíval. Vysloužil si přímou cestu do plamenů pekelných ohňů.

Černá paní

Půta Švihovský byl nelítostný a krutý muž, ovšem jeho žena Bohunka… Ta byla jiná, laskavá a milující. Mnohokrát se u svého muže přimlouvala za nebohé poddané.

Půtu opravdu milovala, ale kvůli tomu, že jeho duše navždy skončila v pekle, se nakonec utrápila k smrti. Její duch se prý dodnes zjevuje jako Černá paní, a to v tanečním sále. Traduje se také, že do sálu nevkročí žádný pes, který přítomnost duše vycítí.

Zpět na výlet Hrad Švihov