TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Sovinec

113 z 1074 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Sovinec je rozsáhlou hradní pevností vybudovanou na skalnatém výběžku v lesnaté krajině Nízkého Jeseníku. Gotickému hradu se zajímavým jménem vévodí majestátní věž, která dnes slouží jako rozhledna. Hrad Sovinec si našel cestu i do filmu - natáčel se tu velkofilm Bathory.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (2)

 • Hrad Sovinec
 • Hrad Sovinec

Další hrad v Moravskoslezském kraji nebo gotika v Moravskoslezském kraji

Jméno a podoba hradu Sovinec

Hrad Sovinec byl vystavěn na počátku 14. století rodem Hrutoviců, kteří se později zvali jako páni ze Sovince. A odkud se vůbec vzalo jméno Sovinec? Údajně za to mohlo velké množství sov, které v dávných dobách žily ve zdejších lesích.

Zpočátku nevelký hrad sloužil jako opěrný bod pro kolonizaci okolí. Již za husitské doby ale nabral na významu, a tak byl postupem času rozšířen a v 16. století, za pánů z Boskovic, získal také renesanční podobu.

Video: Hrad Sovinec @Pavel Fürst

Těžké časy pevnosti Sovinec

Hrad Sovinec dodnes vyniká svým zachovalým rozsáhlým hradním opevněním. Za jeho zbudováním stojí Řád německých rytířů a zkušenost třicetileté války. Tehdy byl totiž hrad Sovinec vypleněn Dány. Po náročných opravách a procesu opevňování ovšem hrad Sovinec padl znovu - tentokrát do rukou Švédů. Význam hradu Sovince jakožto pevnosti ke konci 17. století poklesl.

Ani tak to ale nebylo naposledy, co se na hradě Sovinec usídlili cizí vojáci. V době 2. světové války byl základnou oddílů SS a zajateckým táborem. Konečnou ranou pro hrad Sovinec byl požár roku 1945. O tom, kdo jej způsobil, panují dodnes legendy. Někteří tvrdí, že jej zapálili Němci při svém odchodu, jiní zas ukazují na opilé vojáky Rudé armády, kteří zde „cvičili" se zápalnými granáty.

Co vidět na hradě Sovinec

Hrad Sovinec nabízí hned tři prohlídkové okruhy. Jeden vás provede historií hradu, další trasa vás seznámí s unikátním barokním opevněním hradu a historií jeho obléhání, a na své si přijdou i děti v rámci speciální dětské prohlídky Pro práčata.

Vyrazit můžete i na hradní věž, která nabízí úžasný výhled do okolní krajiny. Kromě toho se na Sovinci odehrávají příležitostné výstavy, ale i divadelní, hudební a šermířská vystoupení.

Otevírací doba hradu Sovinec

 • leden - březen: zavřeno
 • duben: úterý - neděle 9:00 - 17:00
 • květen - září: úterý - neděle 9:00 - 18:00
 • říjen - prosinec: zavřeno

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Sovinec? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Sovinec ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • sobota
 • odpoledne12 až 18 hod. 20°
 • neděle
 • odpoledne12 až 18 hod. 22°
 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. 23°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 100 Kč
Reklama

Podobné výlety