TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad Kunětická hora

Kunětická hora je Kuňka

Jak přišla Kunětická hora ke svému jménu? Kronikář Václav Hájek z Libočan vyprávěl příběh o tom, že jakýsi kníže Kuňák v 9. století nechal zdejší horu pojmenovat svým jménem.

O tom, zda je něco na této pověsti pravdivého, se dnes můžeme jen přít. Jisté ovšem je, že Kunětická hora neboli Kuňka své jméno nese po mnoho staletí - a to ještě dříve, než byl na jejím vrcholku vystavěn hrad stejného jména.

Poklad na Kunětické hoře

Hrad Kunětická hora prý v časech husitských válek posloužil jako úkryt pro poklad opatovického kláštera! Na hrad jej měli převést benediktini, a aby jejich záměr nebyl odhalen, dopustili se malé lsti - převáželi své cennosti ve vinných sudech a tvrdili, že je tam jen víno. Jenže správce hradu víno rád, a tak jednou večer šel s pohárkem do sklepení. Jaké to ale bylo překvapení, když místo vína objevil zlaťáčky!

To ale není nic proti tomu, jaké překvapení čekalo na mnichy. Když husitské nebezpečí pominulo, odvezli si benediktini své sudy. Až v klášteře pak zjistili, že sudy byly plné... nikoli zlata, ale vína!

Zpět na výlet Hrad Kunětická hora