TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaHrad Houska

57 z 1052 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Houska je snad nejtajemnější český hrad. Najdeme jej v obklopení nádherné přírody na Kokořínsku. Hrad Houska možná na první pohled vypadá celkem obyčejně, přesto je cílem mnoha výletníků, hledačů záhad a milovníků romantiky a legend.

Facebook Twitter Seznam

Fotografie místa (22)

Další památky v Libereckém kraji nebo renesance v Libereckém kraji

Hrad Houska byl vystavěn na pískovcové skále, jež prostupuje i vnitřními hradní prostory. Původně zde prý stávalo dřevěné hradiště z 9. století, než na popud krále Přemysla Otakara II. na tomto místě vznikl kamenný gotický hrad.

Tajemný hrad Houska

Zajímavostí je, že hrad Houska vznikl stranou obchodních stezek, nevedla tudy žádná hranice, žádné cesty ani zdroj pitné vody. Domněnkou je, že se mělo jednat o správní centrum, neboť nedaleký hrad Bezděz, postavený zhruba ve stejné době, byl právě obranným hradem. Žádné průkazné důkazy ovšem o účelu vybudování hradu Houska neexistují.

I to přispívá k tajemné atmosféře hradu, o kterém se říká, že je Bránou do pekla - pekelný vchod má prý ležet pod kaplí. Podle starých svědectví zde skutečně v 9. století pukla skála - a podle kronikářů se začala lidem dít různá příkoří, puklině uprostřed temného hvozdu se proto raději vyhýbali.

Brána do pekel

Kolem hradu Houska koluje celá řada legend. Hrad nese přívlastek Brána do pekel - a to proto, že na skále, kde dnes hrad stojí,...

Pekelný mnich

Další legenda pak zmiňuje tajemnou postavu v černé mnišské kápi, která se na Housce a v jejím okolí zjevuje. Tato postava bez...

Ďábelský rej

Existují pekelné portály? Tuto otázku si lidé o hradu Houska pokládají snad už od počátku této stavby. Podle jedné z pověstí,...

Video: Hrad Houska: Tajemství pekelné brány @badatele.net

Později byl hrad Houska přestavěn na renesanční zámek, ovšem jeho charakter pevnosti i nadále převládal. Po třicetileté válce, kdy byl hrad krátce obsazen švédským vojskem, bylo rozhodnuto o likvidaci této památky. Naštěstí bylo nakonec strženo pouze opevnění, a tak hrad Houska dodnes stojí pevně na své pověstmi obestřené skále.

Záhady ovšem hrad Housku neopouštějí ani v novodobých dějinách. Housku si totiž oblíbili i nacisté. V období druhé světové války zde sídlil oblastní štáb SS. Hrad tehdy fungoval jako depozitář pro židovské, okultní a zednářské knihy. Podle historických dokumentů se zde Hitlerovi muži pokoušeli praktikovat černou magii, ale i pokusy na lidech a plození zástupců pravé árijské rasy.

Otevírací doba

 • duben: sobota, neděle - 10:00 - 17:00
 • květen + červen: úterý až neděle - 10:00 - 17:00
 • červenec + srpen: úterý až neděle - 10:00 - 18:00
 • září: úterý až neděle - 10:00 - 17:00
 • říjen: sobota, neděle - 10:00 - 16:00

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Hrad Houska? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Hrad Houska ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

 • pondělí
 • odpoledne12 až 18 hod. -4°
 • úterý
 • odpoledne12 až 18 hod. -2°
 • středa
 • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: 2 hodiny
(3 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 150 Kč / snížené 100 Kč / rodinné 440 Kč

Podobné výlety