TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPřidej se k nám...

V sobotu 27. ledna se v prostředí muzea v přírodě na Veselém Kopci uskuteční první program roku 2024. Můžete zhlédnout tradiční obyčej - Masopust, který je od roku 2010 součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Facebook Twitter Seznam

Termín konání akce

Akce Masopust na Veselém Kopci 2024 již proběhla a není aktuální.

Plánované akce najdete zde

Reklama

Tradiční masopustní obchůzku na Veselém Kopci předvedou obyvatelé ze Studnice. V 10:00 hodin bude před statkem z Mokré Lhoty slavnostně uděleno povolení k obchůzce, tento obřad bude zopakován ještě jednou ve 13:00 hodin, následně průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty. U každé roubenky masky zatancují obřadní kolečko.

Zblízka uvidíte všechny tradiční masky: laufra, ženu, turky, slaměné, rasa s kobylou, kominíky i kramáře. Během obchůzky se však musíte připravit i na jejich žerty, ke kterým od pradávna patří např. pomazání obličeje zvláštním mazadlem.

V 15:00 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, přednesou masopustní testament, v němž budou vzpomenuty hříchy, jichž se dopustila maska kobyly. Maska kobyly pak bude obřadně poražena a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek.

Po celý den můžete nahlédnout do zpřístupněných objektů, které budou otevřeny od 9:00 do 16:00, nebo si zakoupit upomínkové předměty a tiskoviny.

Místo konání

Vstup:

180 Kč, snížené 160 Kč, žáci 6–15 let 100 Kč

Veselý Kopec, Skanzen Veselý Kopec

Reklama

Kulturní události v okolí


Tipy na výlet