TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPřidej se k nám...

Vážení a milí přátelé české historie, dovolujeme si vás pozvat na středověkou bitvu o most a příkop strážního hradu a zámku Vartenberk.

Vojenské ležení obléhatelů a hradní posádky bude hlavní součástí programu VARTENBERSKÝCH SLAVNOSTÍ – 740 let města Stráže pod Ralskem.

Facebook Twitter Seznam

Termín konání akce

28červenpátek 18:00
-
30červenneděle 11:00
Reklama

BITVA o hradní most a příkop bude mít smyšlený děj situovaný do 14. století podle strategického plánu, který ale poskytne dostatek volného prostoru pro vedení bitvy proti sobě stojícím táborům obléhatelů a obránců. Každý tábor postaví minimální hotovost třiceti ozbrojenců pod vedením svých velitelů. Každý šlechtic velí vlastní družině a podléhá svému veliteli. Strategická poloha obou táborů oddělených zděným obloukovým mostem a hlubokým příkopem bude rovnocenná.

Cílem je, aby obléhání mělo formu zážitkové hry. Vítězná strana obdrží sudy piva! Všichni těžkooděnci žold ve výši 1.000 Kč, lehkooděnci 500 Kč a příplatek za koně.

Vartenberk stojí na zalesněném návrší nad městem, tak že město Stráž odtud není vidět. Rozsáhlý prostor předhradí s hlubokým, dnes udržovaným a zatravněným příkopem tvoří zároveň působivý amfiteátr, kde je dostatek místa jak pro středověké ležení, tak i bitvě přihlížející diváky. Tábory obránců a obléhatelů tak budou oddělené od celodenního programu slavností na náměstí pod zámkem.

Vedle obléhání Vartenberka patří do hlavní části programu také průvod českého krále městem Stráží při cestě do Saska. Královský dvůr zde bude uvítán pány z Vartenberka.

ORGANIZACE

pátek 28.6.
– odpoledne příjezd a stavba stanových táborů
18:00 porada pánů družin a velitelů na hradním mostě
19:00 čas na večeři v táborech
20:00 workshop středověkých tanců na hradním nádvoří

sobota 29.6.
10:00–11:00 nácvik bitvy o most a příkop pro všechny družiny
13:30 řazení královského průvodu
14:00–14:30 průvod městem
14:30 uvítání českého krále pány z Vartenberka na hradním nádvoří
16:00 bitva o most a příkop
– po bitvě vyvalení sudů pro vítěze
19:00 čas na večeři v táborech
20:00 koncert kapely Krless na náměstí

neděle 30.6.
10:00 mše svatá na hradním nádvoří
– po mši poděkování a rozpuštění vojska
– balení stanů a odjezd domů

POŘADATELÉ

Pořadatelem Vartenberských slavností je město Stráž pod Ralskem. Realizátorem bitvy a programu slavností je Regii Caroli regis.

Vstup:

dle pořadatele
Reklama

Kulturní události v okolí


Tipy na výlet