TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Zřícenina hradu Tolštejn

Tolštejnská bílá paní

Žila byla na hradě Tolštejn mladá dívka Hilda, kterou si sem přivedl bohatý pán zdejšího panství. Urozenou Hildu si vzal jen kvůli penězům, a tak po naplnění manželského rituálu přestal o dívku mít zájem. Hilda ovšem byla vřelého srdce, dychtícího po skutečné lásce. Netrvalo dlouho a zamilovala se do chudého rytíře.

Jejich milostná setkání ovšem nebyla dost opatrná, a tak se její muž záhy o pletkách dozvěděl. Byť o Hildu zájem neměl, nemohl dopustit, aby byl takovým hrozným způsobem ponižován. Rozhodl tedy, že rytíře popraví.

Zděšená Hilda chtěla rytíře zachránit a nenapadlo ji nic lepšího než svého chotě otrávit. Nasypala jed do poháru s vínem a ten mu ve večerních hodinách přinesla. Povedlo se - její manžel se napil z plna hrdla, ale hned vzápětí mu došlo, že víno má podivně trpkou pachuť. Přepadl ho běs, chytil Hildu za vlasy a donutil ji otrávený nápoj dopít.

"Za svůj čin nenalezneš klidu!" proklel ji. A tak dodnes lze spatřit v ruinách hradu Tolštejn přízrak bílé paní. Povídá se, že existuje možnost zrušení kletby - tu moc má pouze muž, který nezhřešil a zůstal neposkvrněný. Aby toho nebylo málo, čas od času doprovází bílou paní velký černý pes. Hrůzu nahánějící stvoření je prý sám převtělený otrávený manžel Hldy, který hlídá nejen ji, ale i své pečlivě ukryté poklady.

Zpět na výlet Zřícenina hradu Tolštejn