TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZřícenina hradu Šelmberk

foto: cz.depositphotos.com

796 z 1068 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Šelmberk na Táborsku hrdě nese jméno svých zakladatelů - pánů ze Šelmberka. Byť je dnes již zříceninou, její zachovalá dominantní věž je zcela nepřehlédnutelná - a navíc dnes funguje jako rozhledna.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další zřícenina v jižních Čechách nebo rozhledna v jižních Čechách

Hrad Šelmberk byl založen ve 14. století Přibyslavem z Křimína z rodu Buziců. Přibyslav se založením nového sídla přijal také nové jméno, jež dále nesli jeho potomci i hrad samotný - Šelmberk.

Osudy hradu Šelmberk nejsou zcela dobře známy, jisté ovšem je, že za třicetileté války byl hrad již opuštěn, hradní zdivo sesunuto a během 18. století rozebráno lidmi z okolních vsí.

Video: Zřícenina hradu Šelmberk @Svět z výšky

Nového ducha zřícenině Šelmberka vdechl Leopold Kuenburg v 19. století, který nechal opravit hradní věž v romantizujícím stylu. Věž byla upravena na rozhlednu a okolní krajina přeměněna v anglický park.

Dnes návštěvníci míří na Šelmberk nejen za torzem hradu a vyhlídkou z hradní věže, ale i za kulturním vyžitím. V hradním areálu totiž naleznete Historicko řemeslně vzdělávací centrum, které zde provozuje řemeslné dílny, bylinnou zahradu, kovárnu a další objekty a vzdělávací akce pro děti i širokou veřejnost.

Otevírací doba hradu Šelmberk

  • dubenříjen: soboty, neděle a svátky 10:00 - 17:00

Mimo otevírací dobu jsou po červené turistické značce přístupné pouze rozvaliny hradu. Dvůr areálu je přístupný v rámci akcí a programů.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit zříceninu hradu Šelmberk? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Recenze

Zřícenina hradu Šelmberk ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • středa
  • večer18 až 00 hod.
  • čtvrtek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 50 Kč / děti 20 Kč

Mladá Vožice, Běleč - Šelmberk

Reklama

Podobné výlety