TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Zřícenina hradu Šelmberk

foto: cz.depositphotos.com

521 z 861 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Hrad Šelmberk na Táborsku hrdě nese jméno svých zakladatelů - pánů ze Šelmberka. Byť je dnes již zříceninou, její zachovalá dominantní věž je zcela nepřehlédnutelná - a navíc dnes funguje jako rozhledna.

Facebook Twitter Seznam

Hrad Šelmberk byl založen ve 14. století Přibyslavem z Křimína z rodu Buziců. Přibyslav se založením nového sídla přijal také nové jméno, jež dále nesli jeho potomci i hrad samotný - Šelmberk.

Osudy hradu Šelmberk nejsou zcela dobře známy, jisté ovšem je, že za třicetileté války byl hrad již opuštěn, hradní zdivo sesunuto a během 18. století rozebráno lidmi z okolních vsí.

Video: Zřícenina hradu Šelmberk @Svět z výšky

Nového ducha zřícenině vdechl Leopold Kuenburg v 19. století, který nechal opravit hradní věž v romantizujícím stylu. Věž byla upravena na rozhlednu a okolní krajina přeměněna v anglický park.

Dnes návštěvníci míří na Šelmberk nejen za torzem hradu a vyhlídkou z hradní věže, ale i za kulturním vyžitím. V hradním areálu totiž naleznete Historicko řemeslně vzdělávací centrum, které zde provozuje řemeslné dílny, bylinnou zahradu, kovárnu a další objekty a vzdělávací akce pro děti i širokou veřejnost.

Otevírací doba

  • dubenříjen: soboty, neděle a svátky 10:00 - 17:00

Mimo otevírací dobu jsou po červené turistické značce přístupné pouze rozvaliny hradu. Dvůr areálu s expozicemi je uzavřen.

Recenze
Zřícenina hradu Šelmberk ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • sobota
  • večer18 až 00 hod. -3°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pondělí
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?
Vstup: 20 Kč, děti 10 Kč
Zmapováno 11.9.2022TaRamka

Mladá Vožice, Běleč - Šelmberk


Podobné výlety