TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaZámek Roztoky

413 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Původně gotická tvrz, v 16. století přestavěná na zámek. V zámku v Roztokách u Prahy to dnes žije hlavně kulturou. Prostory zámku i přilehlého parku nabízí kulturní dění, dílny pro děti i dospělé, expozici soch v parku a řadu dalších tématických a muzeujních výstav.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Další městské památky v okolí Prahy nebo zámek v okolí Prahy

Video: Zámek Roztoky @Alena Hýblerová

První zmínky o tvrzi v Roztokách pocházejí ze 13. století. Od vodní tvrze na vltavském břehu prošel objekt změnou v renesanční zámek, a později i úpravy barokními.

V kruhové hradbě stála uprostřed hradní věž, která byla koncem 14. století stržena a nahrazena dvěma obrannými věžemi, z nichž jedna bývala zároveň vstupní bránou. Na konci 16. století společně s renesanční přestavbou byly i tyto dvě věže strženy, a postavena byla věž nová, umístěná nad kaplí. Od 19. století v Roztokách vyrůstal také anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.

Video: Pozvánka do Středočeského muzea v Roztokách u Prahy

Na počátku minulého století byl zámek Roztoky natolik zchátralý, že byla plánována jeho demolice. Zámek ovšem zachránilo založení Okresního vlastivědného muzea, které se zaměřilo nejen na rekonstrukci budovy, ale i archeologický výzkum. Od roku 1975 se přetvořilo v instituci Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, které zde sídlí dodnes.

Návštěvníci zde mohou obdivovat stálé historické expozice, které například přibližují způsob života správce zámku nebo venkovské šlechty. Muzeum mimo to připravuje kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, obhospodařuje park s expozicí soch a každé roční období zde probíhají tématické výstavy, pozorování zvířat, nebo folklórní akce.

Zajímavostí je, že Zámek Roztoky má připravené i interaktivní prohlídky bez bariér - pro nevidomé jsou v prostorách půdy umístěny 3D modely mapující stavební proměny zámku i s popisky v Braillově písmu. Zámek je taktéž díky výtahu bezbariérově přístupný.

Otevírací doba zámku Roztoky

  • Zámek i zámecký park je otevřen celoročně: středa - neděle 10.00 - 18.00
  • Expozice Ateliér Zdenky Braunerové je přístupná duben - říjen: středa až neděle 10:00 - 18:00

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Zámek Roztoky ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • Dnes
  • odpoledne12 až 18 hod. 26°
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 32°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 24°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

dospělí 50 Kč / snížené 30 Kč
celoročně otevřeno
Reklama

Podobné výlety