TuristickáMapa.cz - Nejkrásnější místa Česka


Původně gotická tvrz, v 16. století přestavěná na zámek. V zámku v Roztokách u Prahy to dnes žije hlavně kulturou. Prostory zámku i přilehlého parku nabízí kulturní dění, dílny pro děti i dospělé, expozici soch v parku a řadu dalších tématických a muzeujních výstav.

Facebook Twitter Seznam
Video: Zámek Roztoky @Alena Hýblerová

První zmínky o tvrzi v Roztokách pocházejí ze 13. století. Od vodní tvrze na vltavském břehu prošel objekt změnou v renesanční zámek, a později i úpravy barokními.

V kruhové hradbě stála uprostřed hradní věž, která byla koncem 14. století stržena a nahrazena dvěma obrannými věžemi, z nichž jedna bývala zároveň vstupní bránou. Na konci 16. století společně s renesanční přestavbou byly i tyto dvě věže strženy, a postavena byla věž nová, umístěná nad kaplí. Od 19. století vyrůstal také anglický park se vzácnými a cizokrajnými stromy.

Na počátku minulého století byl zámek natolik zchátralý, že byla plánována jeho demolice. Zámek ovšem zachránilo založení Okresního vlastivědného muzea, které se zaměřilo nejen na rekonstrukci budovy, ale i archeologický výzkum. Od roku 1975 se přetvořilo v instituci Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy, které zde sídlí dodnes.

Návštěvníci zde mohou obdivovat stálé historické expozice, které například přibližují způsob života správce zámku nebo venkovské šlechty. Muzeum mimo to připravuje kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, obhospodařuje park s expozicí soch a každé roční období zde probíhají tématické výstavy, pozorování zvířat, nebo folklórní akce. Zajímavostí je, že Zámek Roztoky má připravené i interaktivní prohlídky bez bariér - pro nevidomé jsou v prostorách půdy umístěny 3D modely mapující stavební proměny zámku i s popisky v Braillově písmu. Zámek je taktéž díky výtahu bezbariérově přístupný.

Recenze
Zámek Roztoky ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Aktivity poblíž (ukázat všechny)
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod.
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod.

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
Toto místo ještě nikdo nehodnotil. Buď první!
Vstup: zpoplatněno 50 Kč / snížené 30 Kč
Zmapováno 2.8.2021TaRamka

Podobné výlety