TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Hrad Landštejn

Nářky na hradě Landštejn

Podivné zvuky i nářky se prý nesou zdmi zříceniny hradu Landštejn. Podle pověsti tyto nářky vydává jedna vítkovská rodina - Vilém z Landštejna se svou dcerou Markétou.

Říká se, že Markéta byla zasnoubena s Jindřichem z Hradce. Sňatek byl domluven dlouho dopředu a nikdo tak nemohl tušit, že za několik let bude situace úplně jiná. Markétin otec Vilém se totiž s Jindřichem nepohodl kvůli sporu o dědictví, jejich rivalita následně přešla v otevřenou nenávist. Markéta s Jindřichem do sebe byli skutečně zamilovaní, ovšem Vilém svatbu z pochopitelných důvodů zatrhl.

Markéta nelenila a vymyslela plán, jak uprchnout za svým milovaným snoubencem - pomoci jí v útěku měl Buzek z Lasenice. Oba uprchlíci byli ale odhaleni, pan Buzek byl uvězněn v podzemí a nebohou Markétu nechal její vlastní otec zazdít zaživa. Sám Vilém z Landštejna nakonec skonal po osobním souboji s Jindřichem z Hradce.

Duše obou zemřelých prý nenalezly klidu, a tak v troskách hradu Landštejn dodnes za jasných nocí bloudí Bílá paní Markéta, hledajíc cestu ke svému milovanému. Když se zvedne vítr a tma pokryje hradní zříceninu, to prý chodí po hradě Vilém, hledajíc odpuštění za svou bezohlednou krutost.

Zpět na výlet Hrad Landštejn