Pověsti, záhady a legendy Hrad Rožmberk

Bílá paní Perchta

Hrad Rožmberk má také svou Bílou paní! Ta se tu zjevuje již od 15. století a naposledy prý vyděsila Němce, kteří zde v době okupace vyvěšovali vlajku!

Kdo by mohl být tou tajemnou Bílou paní? Říká se, že se jedná o Perchtu z Rožmberka. Perchta neměla zrovna pohádkový život. Ještě v dětském věku přišla o matku a její rodina se v té době zmítala ve finančních potížích. Pomoc z této dlouhodobé nepohody měly poskytnout zásnuby - a tak byla Perchta provdána za Jana V. z Lichtenštejna, který si ji odvedl na svůj hrad v Mikulově.

Bohužel ani Jan nakonec nesplácel rodu dohodnutou částku a o svou ženu zrovna hezky nepečoval. Perchta žila v malé chladné hradní síni bez peřin a otopu. K jejímu fyzickému strádání se přidalo i psychické týrání ze strany jejího muže, podporované dokonce i jeho matkou a sestrami. Marně psala Perchta o pomoc svému otci a bratrům. V těchto podmínkách přivedla na svět dvě děti, ani jedno se ale nedožilo dospělosti.

Její příkoří skončilo až roku 1473, kdy Jan zemřel. Říká se, že Jan na smrtelné posteli požádal svou manželku o odpuštění. Perchta ale odmítla, a tak ji Jan proklel. Svobodného života si Perchta dlouho neužívala, zemřela jen pár roků po manželovi. A dodnes se prý zjevuje na rodových hradech Rožmberk a Český Krumlov. Mimochodem na obou hradech najdete její údajný portrét.

Zpět na výlet Hrad Rožmberk