TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPřidej se k nám...

Buržoazní společnost zažívala v prvním desetiletí 20. století období prosperity a technického rozvoje. Ve jménu „moderního komfortu“ se začal propagovat luxus. Osvětlené výklady lákaly zvláště v předvánočním čase tím nejlepším, co mohly zákazníkům nabídnout.

Poprvé se veřejně přiznává luxus jako uznávaný důkaz úspěšnosti. V měšťanských domácnostech se proto dávaly dárky praktické, avšak dostatečně reprezentativní.

Facebook Twitter Seznam

Termín konání akce

Akce Vánoce v měšťanské rodině již proběhla a není aktuální.

Plánované akce najdete zde

Reklama

Dámy mohly pod stromečkem najít nové módní doplňky jako například rukávník, kožešinové boa nebo rukavičky a stejně tak potěšila i kazeta s parfémem či šperk.

Vánoční dárek pro muže se vybíral (stejně jako dnes) o něco hůře. Začátkem 20. století se stalo módní záležitostí kouření, a s tím souvisel dárkový sortiment pro muže: dýmky, doutníky nebo lulky, dózy a krabice na kuřivo nebo kleštičky na uštipování doutníků. Oblíbenými dárky byly i novinky moderní techniky – fotografický přístroj, gramofon na kliku nebo zdobená hůlka špacírka.

Stejně jako dnes také tehdy se děti nemohly dočkat večera, rozsvíceného vánočního stromečku a s ním spojené nadílky. Obchody nabízely množství hraček v různých cenových relacích, aby uspokojily všechny zájemce...

To a mnohem více představí výstava Vánoce v měšťanské rodině ve znojemském Domě umění.

Vánoce v měšťanské rodině
Vánoce v měšťanské rodině (zdroj: muzeumznojmo.cz)

Vstup:

70 Kč, snížené 50 Kč

Znojmo, Masarykovo náměstí 11 (Dům umění)

Reklama

Kulturní události v okolí


Tipy na výlet