Památník Lidice se nachází nad zaniklou obcí Lidice, která byla vyhlazena nacisty za druhé světové války.
Lidickou tragédii dnes připomínají základy původních statků i kostela, pomník u společného hrobu lidických mužů, sousoší 82 zavražděných lidických dětí od sochařky Marie Uchytilové i památný strom. Historie Lidic pak ožívá v rámci moderní audiovizuální expozice.
Fotografie místa (15)
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: Martin Kodeš
- foto: www.facebook.com
Další park ve středních Čechách nebo muzeum ve středních Čechách
Malá vesnice Lidice, kde žilo 503 obyvatel, doslova zmizela během jedné noci z povrchu zemského. Ženy byly odvlečeny do koncentračního tábora Ravensbrück. Děti byly od matek násilně odděleny a určeny buď k poněmčení, nebo k otravě v plynových vozech v polském Chelmnu. Celkem 173 lidických mužů bylo zastřeleno přímo v Lidicích. Obec byla srovnána se zemí. Dokonce i stromy byly ze země vytrhány, tedy až na jediný - památnou Lidickou hrušeň.
Vyhlazení Lidic se událo 10. června 1942 na základě mylných informací jako reakce na atentát spáchaný na říšského protektora Reinharda Heydricha. Míra nacistické pomstychtivé brutality, která vyšla najevo až po válce, šokovala tehdy celý svět. Oběťmi nacistického vraždění se stalo celkem 340 lidických občanů. Po válce se do vlasti vrátilo 143 lidických žen a po dvouletém pátrání do náruče lidických matek 17 dětí. Za příspěvků státu i ze zahraničí byly postupně vybudovány o 300 metrů dál nové Lidice, místo tragédie zůstává dodnes tichou plání.
Růže jako symbol Lidic
Památník Lidice byl prohlášen kulturní památkou v roce 1962 u příležitosti dvacátého výročí nacistického násilí. Jeho součástí je také Sad míru a přátelství, kam v padesátých letech bylo darováno 29 tisíc keřů růží z 32 zemí světa z iniciativy anglického lékaře Sira Barnetta Strosse. Růže se tak stala symbolem nových Lidic. V současné době má růžový sad celkem 240 odrůd růží v počtu více než 24 tisíc keřů.
Moderní expozice
Po roce 2000 dochází k obnově památníku včetně růžového sadu. Do obnovené galerie v nových Lidicích se vrátila Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice i sbírka Remember Lidice, kterou tvoří dary umělců z celého světa Lidicím.
Od roku 2006 byla ve zrekonstruované budově muzea otevřena nová multimediální expozice s názvem A nevinní byli vinni..., která seznamuje s osudem obyvatel obce a vyhlazením i obnovou Lidic. Historie zde ožívá nejen díky několika málo dochovaným předmětům zničené obce, ale hlavně prostřednictvím světelných projekcí a prezentací archivních materiálů i dotočených záběrů ve stylu starých rodinných filmů. Expozice získala hned několik ocenění.
Osudy obce Lidice po roce 1945 pak představuje expozice Stavíme nové Lidice v ukázkovém domě č. p. 116. Jedná se o autentické prostory jednoho z původních domů, který vznikl v rámci výstavby nových Lidic po válce. Interiéry jsou zasazeny do padesátých a šedesátých letech minulého století. Součástí Památníku Lidice je také výstavní síň In memoriam, která seznamuje s historií památníku a obcí, které postihl podobný osud jako Lidice.
Otevírací doba
Památník Lidice, muzeum i Lidická galerie je otevřena denně od 9 do 17 hodin.
Recenze
Výlety v okolí (ukázat všechny)
Akce a zážitky (ukázat všechny)
- Dnes
- odpoledne12 až 18 hod. 2°
- pátek
- odpoledne12 až 18 hod. 1°
- sobota
- odpoledne12 až 18 hod. 3°
Vstup:
dospělí 150 Kč / snížené 70 KčLidice, Památník Lidice