TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaModlivý důl u Svojkova

foto: www.instagram.com, Jan Valečka

669 z 1078 nejlépe hodnocených výletů v ČR

Modlivý důl u obce Svojkov na Českolipsku je poutní místo se skalní kaplí Panny Marie Lurdské. Modlivý důl je také romantické zalesněné údolí obklopené mnoha pískovcovými skalami.

Údolím vede Křížová cesta, jež je kopií původní křížové cesty z 2. poloviny 19. století, která byla v roce 1973 přemístěna do svojkovské kaple sv. Václava.

Facebook Twitter Seznam
Reklama

Fotografie místa (7)

Další příroda v Libereckém kraji nebo kaple v Libereckém kraji

Původně neslo údolí jméno Smolný důl (Pechgraben), protože zde uhlíři měli své milíře a smolné pece, v nichž vařili kolomaz.

O místním dole se tradovalo několik pochmurných pověstí, jejichž motivem byla láska a smrt. V roce 1704 proto čeledín z blízkého statku pověsil v údolí obrázek Panny Marie a Ježíše. V roce 1760 sem pomocník sládka ze svojkovského pivovaru pověsil obrázek nový, již vysvěcený.

Modlivý důl postupně začali navštěvovat pocestní a začali šířit pověsti o zázracích. Roku 1772 zbožná hraběnka Cervelliová (paní Czerwelli ze Svojkova) nechala postavit dřevěnou kapličku a do ní pověsit proslulý obrázek. Koncem 18. století tuto původní kapličku nechala hraběnka Alžběta Kinská nahradit kapličkou vytesanou ve skále.

Video: Pusté kostely, Svojkov, Dědovy kameny a Modlivý důl @Josef Šťastný

Okolní skály jsou vyhledávaným místem horolezců, kteří naproti kapli na jedné ze skal založili malý horolezecký hřbitov.

Po cestě do Modlivého dolu narazíte také na malou jeskyni (Hlídková jeskyně) nebo studánku U Strážce. Skalní vrcholky pak nabízí nádherné výhledy do širokého okolí.

Náš tip na ubytování

Plánujete navštívit Modlivý důl u Svojkova? Co takhle prozkoumat i výlety v okolí? Pro tenhle případ pro vás máme pár tipů, kde se ubytovat:

Kde se tu vykoupat? (ukázat vše)

Recenze

Modlivý důl u Svojkova ještě nemá žádné hodnocení. Buď první a přidej ho

Přidat hodnocení nebo fotku

Akce a zážitky (ukázat všechny)

  • pátek
  • odpoledne12 až 18 hod. 29°
  • sobota
  • odpoledne12 až 18 hod. 21°
  • neděle
  • odpoledne12 až 18 hod. 20°

Detailní předpověď počasí

Doporučená délka návštěvy: max na 1 hodinu
(1 hodnocení) A jaké je tvé hodnocení?

Vstup:

volně přístupné
Reklama

Podobné výlety