TuristickaMapa.cz - Výlety a nejkrásnější místa ČeskaPověsti, záhady a legendy Zřícenina Dolského mlýna

Přízraky z Dolského mlýna

V dávných dobách bylo zvykem, že chlapci odcházeli do světa na zkušenou. Tak to bylo i v rodině mlynáře, jehož syn se vydal na cesty daleké. Během té doby zmužněl, zažil mnohá dobrodružství, a dokonce i zbohatl. A tak se po mnoha letech změněn k nepoznání navrátil zpět do své rodné vsi. Zavítal do hostince, ale i do mlýna za svou rodinou.

Rodiče ho neměli šanci poznat - však to už nebyl malý kluk, ale zarostlý muž s měšcem plným zlata. Syn mlynáře se rozhodl své rodiče překvapit, a tak jim na první dobrou neřekl, kdo ve skutečnosti je. Požádal ovšem zdvořile o nocleh s tím, že jim zaplatí zlatem. Mlynář s manželkou nejprve nechtěli cizince ve svém domě, ovšem nechali se zlákat vidinou zlatých mincí.

Když pocestný usnul, mlynář s mlynářkou vymysleli hrůzostrašný plán, jak se dostat k ještě většímu bohatství. Zosnovali vraždu cestovatele, do jeho hlavy zaťali sekeru a mrtvolu pak odnesli do lesa. Měšec se všemi penězi tak byl už jen a jen jejich! Když nadešlo ráno, donesla se k nim zpráva o návratu jejich dlouho ztraceného syna. Prý se změnil k nepoznání, v hostinci vyprávěl o svých cestách a přinesl s sebou velké bohatství!

Mlynář s manželkou si spojili dvě a dvě dohromady a v čiré hrůze ze svých vlastních činů se zhroutili. Mlynář se oběsil v domě a mlynářova žena své utrpení ukončila v řece. Dodnes jsou prý hlavně v noci slyšet v okolí mlýna podivné zvuky a občas se zjevují i siluety postav.

Zpět na výlet Zřícenina Dolského mlýna